Ako vybrať postieľku?

Postieľka je neoddeliteľnou súčasťou výbavičky pre bábätko, ktorá slúži ako bezpečné miesto na spanie v prvých mesiacoch života, ale rovnako dobre môže s dieťaťom rásť až do predškolského veku.

Postieľka je neoddeliteľnou súčasťou výbavičky pre bábätko, ktorá slúži ako bezpečné miesto na spanie v prvých mesiacoch života, ale rovnako dobre môže s dieťaťom rásť až do predškolského veku.

Doba čítania 12 min.
Klára, redakcia Heureka.sk

Na čo sa zamerať pri výbere

Požiadavky a frekvencia použitia

Najprv si položte otázky, na aké účely a ako často budete postieľku využívať. Ak hľadáte kompaktnú postieľku, ktorú ľahko preveziete na chatu alebo na návštevu k rodičom, bude vám stačiť provizórna cestovná postieľka. V prípade, že potrebujete plnohodnotnú postieľku na každodenné ukladanie dieťaťa, vyberajte medzi modelmi z pevných materiálov, ktoré ponúkajú lepšie vetranie matraca aj ergonómiu pri ukladaní bábätka.

Zvážte, ako dlho chcete postieľku používať. Malé postieľky bez polohovacieho matraca budú pre dieťa bezpečné len do tej doby, než si začne sadať, takže ju po niekoľkých mesiacoch musíte vymeniť. Dlhšiu dobu vám poslúžia postieľky s polohovacím matracom, ktorú môžete podľa pohyblivosti dieťaťa znižovať tak, aby mali zábranu stále v dostatočnej výške. Väčšinou sú určené deťom až do 3 rokov. Najdlhšie vydržia rastúce postieľky, ktoré možno vo chvíli, keď dieťa postieľku prerastie, jednoducho prestavať na menšiu váľandu.

Bezpečnosť produktu

Požiadavky na bezpečnosť výrobkov pre malé deti sú vyššie ako u výrobkov pre dospelých a preto musí mať prehľadný návod v slovenčine, ktorý popisuje ako zostavenie výrobku, tak aj jeho používanie. Okrem toho by mala byť na každej postieľke trvalo uvedená európska norma EN 716-1: 2017, ktorá upravuje bezpečnostné štandardy detských postieľok pre bytové použitie, ďalej ryska, či iné značky signalizujúce maximálnu výšku matraca a názov značky, meno výrobcu, alebo predajcu alebo distribútora, vďaka ktorému je možné výrobok aj s odstupom času identifikovať.

Bezpečnostné normy sú odporúčané pokyny, ktoré špecifikujú technické a bezpečnostné požiadavky na výrobu produktu, ale je na uváženie výrobcu, či ich bude dodržiavať. Všeobecne možno povedať, že výrobky spĺňajúce európske bezpečnostné normy ponúkajú spotrebiteľom vyššie záruky v oblasti nezávadnosti a bezpečnosti výrobku.

Dôležitým bezpečnostným parametrom sú rozmery otvorov, do ktorých by sa dieťa mohlo zakliesniť prstom, rukou, alebo dokonca hlavičkou a preto sa za bezpečnú vzdialenosť medzi priečkami považuje rozmer 4,5 cm a 6,5 cm. Medzera medzi horizontálnymi priečkami, ktoré tvoria dno postieľky, by mala byť 6 cm. Ak je dno tvorené perforovaným roštom, jednotlivé otvory nesmú mať väčší priemer ako 8,5 cm. Medzery, ku ktorým sa dieťa môže dostať, musia byť menšie ako 0,7 cm alebo v rozmedzí 1,2 cm a 2,5 cm a zároveň nesmú byť hlbšie ako 1 cm.

Zábrana čiže pohyblivá bočnica, s ktorou možno podľa potreby manipulovať, by mala mať dostatočne bezpečný mechanizmus, aby sa dieťaťu nikdy nepodarila otvoriť, ale zároveň by mala byť jednoducho ovládateľná.

U postieľky je tiež dôležitá stabilita, aby ju ani väčšie šantiace dieťa neprevrhlo. Nikdy do postieľky nedávajte dieťa, ktoré je staršie, než odporúča výrobca.

Vek dieťatka

Väčšina postieľok môže slúžiť dieťaťu od narodenia až do 3 rokov veku. Niektoré modely sú rastúce, čo znamená, že ich je možné v prípade potreby jednoducho prestavať na menšiu váľandu. Tá dieťaťu poslúži aj v školskom veku.

Materiál a kvalita spracovania

Za dlhodobo najvhodnejší materiál pre postieľky na každodenné používanie sa považuje drevo, najlepšie pevné bukové alebo borovicové. Vhodné sú aj pevnejšie celokovové varianty, ktoré sa ľahko čistia a môžu slúžiť aj niekoľkým generáciám, ale na druhú stranu sú veľmi ťažké. Cestovné postieľky sa potom vyrábajú väčšinou z kombinácie textílie a kovu. Ak je materiál chemicky ošetrený, požadujte certifikát zdravotnej nezávadnosti. Všetky postieľky by tiež mali mať zaoblené hrany.

Design

V ponuke nájdete ako jednoduché postieľky z kovu, ktoré pôsobia trochu chladnejším dojmom, tak športovo ladené nylonové modely v žiarivých farbách. Klasikou sú potom drevené modely v rôznorodých tvaroch a farebných prevedeniach. Drevené postieľky sú potom často obohatené o úložný priestor, ako je napr. prebaľovací pult, komoda alebo zásuvky.

Drevené postieľky sú obľúbené pre svoju kvalitu a ľahkú údržbu

Typy postieľok a konštrukcia

  • Pevné - pod označením pevné sa skrývajú postieľky, ktoré nemajú pohyblivé bočnice. Vďaka tomu sú často lacné a konštrukčne jednoduché. Nie je na nich prakticky nič, čo by mohlo prestať fungovať, ale na druhú stranu sa musíte zmieriť s nižším užívateľským komfortom pri povliekaní matraca a ukladania dieťaťa.

  • So sťahovacími bočnicami - postieľky môžu mať jednu či dve bočnice, ktoré možno stiahnuť. Dieťa sa vám tak bude lepšie ukladať aj vyberať. Pri výbere si dobre prezrite ovládanie zábrany, aby sa vám s ňou dobre manipulovalo.

  • S odnímateľnými priečkami - niektoré postieľky ponúkajú zábrany s niekoľkými odnímateľnými priečkami, ktoré väčším deťom umožňujú samostatne opustiť lôžko, ale stále ho chráni pred nechceným pádom na zem.

  • Polohovacie - postieľky s polohovacím roštom sú veľmi praktické. Väčšinou ponúkajú 3 možné polohy, do ktorých možno rošt umiestniť a to podľa veku a schopností dieťaťa. Najvyššia poloha roštu je vhodná pre novorodencov a pre bábätká, ktoré ešte nesedia. Pre väčšie deti je potom vhodné rošt posunúť do spodných polôh.

  • S kolieskami - kolieska sú štandardným doplnkom cestovných postieľok, ale možno ich nájsť aj u tých klasických, prípadne si ich možno doobjednať. Kolieska uľahčia manipuláciu s postieľkou a jej premiestňovanie po byte či dome.

  • S prebaľovacím pultom - o prebaľovací pult môžu byť doplnené postieľky ako cestovné, tak klasické. Pri klasických drevených postieľkach býva pult neoddeliteľne pripevnený, čo je veľmi praktické pre rodičov. Súčasťou cestovných postieľok potom býva skôr len prebaľovacia podložka.

  • Cestovné - špeciálnu kategóriu predstavujú cestovné postieľky, ktoré sú veľmi ľahké, skladné a tiež rozložiteľné. Väčšinou sú z kombinácie pevnej textílie a hliníka. Aj napriek kompaktným rozmerom je postieľka pevná a stabilná, ale nehodí sa k dlhodobému využívaniu, pretože nemá dobre odvetraný matrac a pri uložení bábätka sa musíte veľa ohýbať.

Ľahké prenosné postieľky možno ľahko premiestňovať po byte podľa potreby

Parametre a možnosti

Rozmery

U rozmerov postieľky sa zamerajte na výšku, ale aj veľkosť spacej plochy. Čím menšia postieľka bude, tým rýchlejšie ju budete musieť vymeniť za väčšiu. Niektoré modely sú určené len deťom, ktoré si ešte nesadajú. Akonáhle si začnú sadať, je potrebné dieťaťu zaobstarať bezpečnejší model s vyššími zábranami. Výška sa pohybuje od 70 cm do 140 cm. Najbežnejšia veľkosť lôžka býva 120 × 60 cm, ale zoženiete aj veľkorysejší variant s rozmermi 140 × 70 cm. Rozmeru musíte vždy prispôsobiť aj veľkosť matraca.

Váha

Najväčšiu úlohu hrá váha u cestovnej postieľky, u ktorej sa počíta, že bude často prenášaná. Najľahšie modely majú menej ako 3 kg, takže ich ľahko unesiete aj v jednej ruke. U postieľok, ktoré budú stáť na jednom mieste, nemusíte síce riešiť každý kilogram, ale aj tak sa na hmotnosť radšej pozrite, pretože aj v rámci rovnakého materiálu môžu byť obrovské rozdiely. Na trhu nájdete drevené postieľky, ktoré vážia 10 kg. Stretnete sa ale aj s variantmi s hmotnosťou okolo 35 kg. Ešte ťažšie sú potom celokovové modely, tie majú váhu väčšinou nad 50 kg.

Nosnosť

Nosnosť sa väčšinou uvádza len u postieľok z textílie a hliníka, pohybuje sa medzi 12 až 20 kg. U postieľok s pevnou drevenou konštrukciou tento údaj nenájdete. Jediné obmedzenie predstavuje vek dieťaťa alebo jeho vývojové štádium. Odporúčania výrobcov nikdy nepodceňujte, inak by ste mohli dieťa ohroziť.

Polohovanie matraca

Užitočnou funkciou je polohovací matrac, ktorý môžete posúvať hore a dole podľa toho, ako dieťa rastie a zvyšovať tak ochrannú bariéru. Väčšie deti potrebujú vyššie zábradlie. Inak hrozí, že by ho mohli preliezť a poraniť sa. Deti, ktoré sa už dokážu samé postaviť, by mali mať hornú hranu zábrany vo výške aspoň 60 cm od povrchu matraca.

Prenosnosť

Ak plánujete, že budete postieľku podľa potreby presúvať po byte, vyberte model, ktorý je vybavený kolieskami. Ľahko ju premiestnite, kam potrebujete. Prenosnosť postieľky je do veľkej miery závislá na hmotnosti a rozmeroch. Čím kompaktnejšia a ľahšia je, tým lepšie sa prenáša.

Cestovná postieľka je väčšinou dodávaná s bohatým príslušenstvom, samozrejmosťou je aspoň prenosná taška

Čím postieľku doplniť

Matrac do detskej postieľky

Zároveň s postieľkou vyberajte tiež matrac. Jednoznačne najväčší výber je medzi matracmi o rozmere 120 × 60 cm a 140 × 70 cm. Ďalšie veľkosti, ako napríklad 125 × 65 cm, sú skôr okrajovou záležitosťou a sedia len do konkrétnych modelov.

  • Molitanový matrac patrí k najlacnejším, ale pre dobrú oporu tela je príliš mäkký a preto sa hodí len ku sporadickému používaniu, napríklad keď vyrazíte na víkend k známym. Vyspelejším variantom bežného molitanu sú matrace z PUR peny, u ktorých si môžete zvoliť hustotu a tým pádom aj tvrdosť. Vyššia kvalita sa podpisuje aj na cene.

  • Pružinový matrac je priedušný a dobre odvádza vlhkosť, ale pre najmenšie deti sa veľmi nehodí, pretože sa nedokáže prispôsobiť tvaru ľahkého detského tela . Ak chcete používať monitor dychu, pružinový matrac si neobstarávajte, vibrácie z pružín by prístroj rušili.

  • Kokosový matrac je z prírodného materiálu, dobre vetrá a neobsahuje žiadne toxické látky. Nevýhodou je, že sa vďaka väčšej tvrdosti rýchlejšie preleží a zle sa čistí a suší v prípade, že navlhne alebo sa zašpiní. Preto sa často kombinuje s molitanom a latexom.

  • Kombinované čiže sendvičové matrace sa skladajú z kokosu a latexu. Kombinácia materiálov umožňuje potlačenie nežiadúcich vlastností a posilnenie tých pozitívnych.

  • Pamäťové matrace sú z viscoelastickej peny, ktorá svoju tuhosť aj tvar upravuje podľa teploty a tlaku tela. Je priedušná a zároveň tvarovo stála.

Pri výbere matraca sa neoplatí robiť kompromisy, pretože tak môžete ohroziť správny vývoj dieťaťa. Príliš mäkký aj príliš tvrdý matrac by mohol narušiť prirodzený vývoj chrbtice. Dôležitým parametrom pri výbere matraca je tiež priedušnosť. Na nepriedušnom matraci sa bude bábätko zbytočne potiť a prehrievať. Vlhký matrac je živnou pôdou pre nežiaduce baktérie a roztoče. Životnosť matraca dokáže predĺžiť chránič, ktorý sa skladá z bavlny a nepriepustnej vrstvy. Chránič zabraňuje prenikaniu nečistôt a vlhkosti až k matracu.

Zábava

Malé bábätká trávia väčšinu času poležiačky v postieľke, kde majú obmedzený výhľad a preto je vhodným doplnkom kolotoč nad postieľku, ktorý upúta pozornosť a zabaví ich. Umiestnenie kolotoča je vhodné až od 6. týždňa života, kedy sa zrak novorodenca začína zdokonaľovať. Vybrať si môžete z rôznych designov aj typov. Niektoré modely sú na batérie, otáčajú sa a dokonca aj hrajú. Iné sú jednoduchšie a musíte ich ručne natiahnuť alebo roztočiť. Pre pokojnejšie zaspávanie a spánok vyskúšajte aj nočné svetlá a mojkáčikov.

K postieľke patria aj hracie kolotoče alebo premietačky hviezdnej oblohy, ktoré bábätko upokoja

Monitor dychu

Dôvodom pre obstaranie monitora dychu je obava zo syndrómu SIDS čiže syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa, ktorý sa môže nečakane prejaviť u bábätiek v prvom roku života. Monitor dychu sám o sebe bábätko nezachráni, ale upozorní vás na prípadnú zástavu dychu, takže môžete včas začať resuscitáciu a privolať záchranku. Doskový monitor dychu sa vkladá pod matrac, odkiaľ kontroluje dýchanie dieťaťa. K doske sa pripája vyhodnocovacia jednotka, ktorá v prípade, že dieťa nedýcha, spustí alarm. Monitor dychu sa na plienku pripína z prednej strany tak, aby sa dotýkal bruška bábätka, vďaka tomu je mobilný a môžete ho spolu s bábätkom ľahko premiestňovať. Jeho nevýhodou je, že môže aktívne dieťa obmedzovať v pohybe.

Textil do postieľky

Ku spánkovej pohode dieťaťa patria aj kvalitné prikrývky, obliečky a mäkký mantinel. U najmenších detí však hrozí, že by si mohli vankúš alebo perinku pretiahnuť cez hlavičku a udusiť sa, preto je pre novorodencov najlepšou voľbou zavinovačka alebo spací fusak, v ktorých bude dieťa v bezpečí a v teple. Až z nich vyrastie, môžete bábätko začať prikrývať priedušnou prikrývkou. Vankúš by mal doplniť detskú výbavičku až v druhom roku života. Tvrdé priečky postieľky je možné obaliť mäkkým látkovým mantinelom, ktoré zabránia bábätku strkať ruky, nohy aj hlavičku medzi ne. Na vytvorenie útulnej atmosféry pre nerušený spánok pomôžu aj nebesá, ktoré sa nad postieľku jednoduchým spôsobom pripevnia.